Edukacja

Wybierz swój pakiet

Edukacja

Jagodowa Osada oferuje możliwość skorzystania z zajęć edukacyjnych związanych z tematyką leśną, dostosowaną do wieku uczestników, ich liczby i panującej pory roku.

Istnieje również możliwość ustalenia indywidualnej tematyki zajęć. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, od lat związaną z edukacją dzieci.

Proponowane zajęcia prowadzone są w naturalnym środowisku, aktywnymi metodami umożliwiają poznawanie otaczającej przyrody za pomocą wszystkich zmysłów – wzroku, dotyku, węchu, słuchu a nawet smaku 🙂

Grupy docelowe

Grupy przedszkolne i szkolne

Naszą ofertę kierujemy do wszystkich zainteresowanych placówek edukacyjnych, które chcą przyjechać z dziećmi na warsztaty terenowe.

Grupy zogranizowane

Naszą ofertę kierujemy do wszystkich grup pozaszkolnych, które chcą przyjechać i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu – mogą to być różne koła naukowe, mini kolonie, grupy harcerskie itd..

Grupy prywatne

Naszą ofertę kierujemy dla rodzin, znajomych, grup przyjaciół. Rodzice mogą zostać na terenie ośrodka i cieszyć się wszystkimi jego atutami podczas gdy dzieci skorzystają

Proponowane

Tematy zajęć

Las i jego mieszkańcy (3h)

 • funkcje lasów
 • typy lasów
 • mieszkańcy lasu
 • budowa warstwowa lasu

 

Kierunki świata (3h)

 • kompas
 • gnomon
 • mech na drzewach

 

Przyroda poznawana zmysłami (3h)

 • ogród sensoryczny
 • ścieżka sensoryczna
 • spacer po lesie

 

Rośliny wokół nas (3h)

 • podział roślin na drzewa, krzewy i rośliny zielne
 • cechy charakterystyczne roślina
 • rozpoznawanie za pomocą atlasów, przewodników do oznaczania roślinami

Edukacyjne atrakcje jagodowej osady

Ogród sensoryczny

Na terenie Jagodowej Osady zbudowaliśmy ogród sensoryczny, czyli ogród który możemy poznawać w nieco inny sposób.

Ogród sensoryczny to wyjątkowa przestrzeń, w której bogactwo i piękno przyrody poznaje się wszystkimi zmysłami – nie tylko wzroku, ale także węchu, dotyku, smaku oraz słuchu.

Wprowadzone gatunki roślin są mocno zróżnicowane, od małych bylin, po niewielkie krzewinki, większe krzewy i drzewa. Każdy z gatunków ma w sobie coś wyjątkowego – mogą to być piękne wzorzyste liście, pachnące kwiaty, kolorowe owoce czy też szorstkie i kłujące liście. W naszym ogrodzie poznasz różne gatunki i nauczysz się je rozpoznawać.

Ścieżka sensoryczna

Ścieżka sensoryczna jest specjalnie ułożonym torem zbudowanym z drewnianych elementów wypełnionych różnymi materiałami.

Ścieżki sensoryczne pobudzają receptory dotykowe znajdujące się w stopie lub dłoniach. Osoby chodzące po zróżnicowanych materiałach doznaje przyjemnych lub nie wrażeń dotykowych.

Dodatkowo ścieżka sensoryczna wpływa na sprawność motoryczną, równowagę i koordynację ruchową podczas pokonywania trasy wyłożonej różnymi materiałami.  W naszej ścieżce sensorycznej znajdują się między innymi powierzchnia z piasku, kamieni, kory, szyszek a nawet mchu.

Agenda

Przyjazd

Uczestnicy warsztatów meldują się na terenie ośrodka, mogą skorzystać z toalety, wybierają miejsce do siedzenia.

Prezentacja pod wiatą

Prowadzący zajęcia przedstawi uczestnikom w krótki, zwięzły i ciekawy sposób tematykę zajęć oraz zapozna z zasadami bezpieczeństwa na terenie lasów.

Wycieczka do lasu

Uczestnicy warsztatów wybierają się na leśny spacer związany z tematyką wybranych zajęć.

Poczęstunek

Po wycieczce do lasu uczestnicy warsztatów zostaną poczęstowani lokalnymi przetworami.

Zabawy edukacyjne

Teraz czas na edukacyjne i tematyczne zabawy na świeżym powietrzu

Karta pracy

Czas sprawdzić co zostało w głowach naszych uczestników.

Informacja

Szczegóły dotyczące przebiegu pobytu mogą ulec modyfikacji po ustaleniu indywidualnych szczegółów z przedstawicielem grupy. Istnieje również możliwość zmiany / modyfikacji tematów zajęć, zaproszenia gości specjalnych i stworzenia indywidualnego tematu zajęć.